š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.15 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.18 |
| Height: | 3.78 MM |
| Length: | 9.15 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.35X6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.15 ctw |
| Width: | 8.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

1.15 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
1.15 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.18 |
| Height: | 3.78 MM |
| Length: | 9.15 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.35X6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.15 ctw |
| Width: | 8.00 MM |
Select Size
From $522.55
Original: $1,493.00
-65%1.15 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ringā
$1,493.00
$522.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.15 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.18 |
| Height: | 3.78 MM |
| Length: | 9.15 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5.35X6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.15 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.15 ctw |
| Width: | 8.00 MM |























