š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.12 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 5 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 6 |
| Total Stone Wt: | 1.12 ctw |
| Width: | 6.86 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.12 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
1.12 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 5 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 6 |
| Total Stone Wt: | 1.12 ctw |
| Width: | 6.86 MM |
$206.00
1.12 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$206.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.12 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.13 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 5 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 6 |
| Total Stone Wt: | 1.12 ctw |
| Width: | 6.86 MM |























