🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.08 Carat Genuine Green Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.96 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 9.65 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 24.38 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















1.08 Carat Genuine Green Sapphire .925 Sterling Silver Ring
1.08 Carat Genuine Green Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.96 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 9.65 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 24.38 MM |
Select Size
From $74.90
Original: $214.00
-65%1.08 Carat Genuine Green Sapphire .925 Sterling Silver Ring—
$214.00
$74.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.96 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 9.65 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 24.38 MM |























