š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.04 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.42 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 1.04 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






1.04 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.04 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.42 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 1.04 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Select Size
From $349.30
Original: $998.00
-65%1.04 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$998.00
$349.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.42 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 1.04 ctw |
| Width: | 20.32 MM |























