🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.03 Carat Genuine Blue Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond Wt: | 1.03 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.64 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 4.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.03 ctw |
| Width: | 12.70 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














1.03 Carat Genuine Blue Diamond 14K White Gold Ring
1.03 Carat Genuine Blue Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond Wt: | 1.03 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.64 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 4.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.03 ctw |
| Width: | 12.70 MM |
Select Size
From $349.30
Original: $998.00
-65%1.03 Carat Genuine Blue Diamond 14K White Gold Ring—
$998.00
$349.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond Wt: | 1.03 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.79 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.83 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.64 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 4.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 1.03 ctw |
| Width: | 12.70 MM |























