š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1.00 Carat Genuine TTLB Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1 |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.9 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 1.00 ctw |
| Width: | 7.11 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


1.00 Carat Genuine TTLB Diamond 14K Yellow Gold Ring
1.00 Carat Genuine TTLB Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1 |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.9 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 1.00 ctw |
| Width: | 7.11 MM |
Select Size
From $1,017.10
Original: $2,906.00
-65%1.00 Carat Genuine TTLB Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$2,906.00
$1,017.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1 |
| Diamond Wt: | 1.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.9 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 7.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 1.00 ctw |
| Width: | 7.11 MM |























