š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.95 Carat Genuine Ethiopian Opal and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.29 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.95 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






0.95 Carat Genuine Ethiopian Opal and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
0.95 Carat Genuine Ethiopian Opal and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.29 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.95 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Select Size
From $45.50
Original: $130.00
-65%0.95 Carat Genuine Ethiopian Opal and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$130.00
$45.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.29 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.95 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























