š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.94 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Floral Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.94 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



0.94 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
0.94 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Floral Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.94 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
$429.45
Original: $1,227.00
-65%0.94 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$1,227.00
$429.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Floral Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.94 ctw |
| Width: | 11.68 MM |























