🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.93 Carat Genuine Morganite and White Diamond 14K Rose Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.82 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 42 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 44 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 7.87 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














0.93 Carat Genuine Morganite and White Diamond 14K Rose Gold Earrings
0.93 Carat Genuine Morganite and White Diamond 14K Rose Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.82 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 42 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 44 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 7.87 MM |
$291.20
Original: $832.00
-65%0.93 Carat Genuine Morganite and White Diamond 14K Rose Gold Earrings—
$832.00
$291.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.82 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 42 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 44 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 7.87 MM |























