🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.93 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.13 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.99 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.13 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


0.93 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
0.93 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.13 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.99 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.13 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
$123.90
Original: $354.00
-65%0.93 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings—
$354.00
$123.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.13 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.99 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.13 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 0.93 ctw |
| Width: | 13.21 MM |























