š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.90 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.10 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.90 ctw |
| Width: | 8.38 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






0.90 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
0.90 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.10 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.90 ctw |
| Width: | 8.38 MM |
Select Size
From $63.00
Original: $180.00
-65%0.90 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ringā
$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.10 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.90 ctw |
| Width: | 8.38 MM |























