š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.89 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.89 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.28 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.81 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.89 ctw |
| Width: | 4.82 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











0.89 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Bracelet
0.89 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.89 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.28 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.81 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.89 ctw |
| Width: | 4.82 MM |
$83.30
Original: $238.00
-65%0.89 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Braceletā
$238.00
$83.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Box Chain |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.89 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.28 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.81 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 0.89 ctw |
| Width: | 4.82 MM |























