š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.85 Carat Genuine TLC Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.85 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.07 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 6.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.85 ctw |
| Width: | 6.35 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


0.85 Carat Genuine TLC Diamond 14K Yellow Gold Ring
0.85 Carat Genuine TLC Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.85 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.07 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 6.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.85 ctw |
| Width: | 6.35 MM |
Select Size
From $597.45
Original: $1,707.00
-65%0.85 Carat Genuine TLC Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,707.00
$597.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.85 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.07 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 6.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.85 ctw |
| Width: | 6.35 MM |























