š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.80 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.80 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.15 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.82 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.80 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






0.80 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Earrings
0.80 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.80 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.15 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.82 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.80 ctw |
| Width: | 4.83 MM |
$1,076.95
Original: $3,077.00
-65%0.80 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Earringsā
$3,077.00
$1,076.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.80 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.15 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 4.82 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.80 ctw |
| Width: | 4.83 MM |























