š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.76 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 0.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 0.76 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







0.76 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
0.76 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 0.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 0.76 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
$872.00
0.76 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$872.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.65 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 0.65 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 0.76 ctw |
| Width: | 9.91 MM |























