🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.72 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.63 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.45 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 0.63 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.72 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














0.72 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
0.72 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.63 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.45 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 0.63 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.72 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Select Size
From $392.00
Original: $1,120.00
-65%0.72 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K Yellow Gold Ring—
$1,120.00
$392.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.63 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.45 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 0.63 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.09 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 0.72 ctw |
| Width: | 20.07 MM |























