š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.70 Carat Genuine Blue Topaz 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | La Pousette Posts And Clutches |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 0.60 |
| Height: | 3.54 MM |
| Length: | 4.55 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.70 ctw |
| Width: | 4.85 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



0.70 Carat Genuine Blue Topaz 14K Yellow Gold Earrings
0.70 Carat Genuine Blue Topaz 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | La Pousette Posts And Clutches |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 0.60 |
| Height: | 3.54 MM |
| Length: | 4.55 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.70 ctw |
| Width: | 4.85 MM |
$102.55
Original: $293.00
-65%0.70 Carat Genuine Blue Topaz 14K Yellow Gold Earringsā
$293.00
$102.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | La Pousette Posts And Clutches |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 0.60 |
| Height: | 3.54 MM |
| Length: | 4.55 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 0.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.70 ctw |
| Width: | 4.85 MM |























