🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.64 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 5.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.64 ctw |
| Width: | 17.53 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















0.64 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
0.64 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 5.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.64 ctw |
| Width: | 17.53 MM |
Select Size
From $245.35
Original: $701.00
-65%0.64 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring—
$701.00
$245.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.60 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.56 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 5.59 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.64 ctw |
| Width: | 17.53 MM |























