š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.61 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.61 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


0.61 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring
0.61 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.61 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Select Size
From $794.15
Original: $2,269.00
-65%0.61 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ringā
$2,269.00
$794.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 5.84 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.61 ctw |
| Width: | 5.84 MM |























