š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.59 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.98 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 0.59 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




0.59 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
0.59 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.98 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 0.59 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
$324.80
Original: $928.00
-65%0.59 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$928.00
$324.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.04 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.98 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 0.59 ctw |
| Width: | 11.68 MM |























