š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.54 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 9x7mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.54 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 14.48 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








0.54 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 9x7mm Cushion Gemstone
0.54 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 9x7mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.54 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 14.48 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Select Size
From $2,098.00
0.54 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 9x7mm Cushion Gemstoneā
$2,098.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.54 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 14.48 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























