🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.54 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.61 |
| Height: | 2.03 MM |
| Length: | 25.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 32 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 32 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 18.54 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












0.54 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
0.54 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.61 |
| Height: | 2.03 MM |
| Length: | 25.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 32 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 32 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 18.54 MM |
$70.00
Original: $200.00
-65%0.54 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant—
$200.00
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.61 |
| Height: | 2.03 MM |
| Length: | 25.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.54 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 32 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 32 |
| Total Stone Wt: | 0.54 ctw |
| Width: | 18.54 MM |























