🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.52 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.80 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.52 ctw |
| Width: | 10.16 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













0.52 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
0.52 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.80 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.52 ctw |
| Width: | 10.16 MM |
$51.80
Original: $148.00
-65%0.52 Carat Genuine Morganite and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant—
$148.00
$51.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.80 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 20 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.52 ctw |
| Width: | 10.16 MM |























