š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.51 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 10x8mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 17 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








0.51 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 10x8mm Cushion Gemstone
0.51 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 10x8mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 17 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Select Size
From $717.50
Original: $2,050.00
-65%0.51 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Ring - holds 10x8mm Cushion Gemstoneā
$2,050.00
$717.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.37 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 17 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 13.21 MM |























