š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.51 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


0.51 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Pendant
0.51 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
$1,021.00
0.51 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K White Gold Pendantā
$1,021.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.60mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 8.13 MM |























