š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.50 Carat Genuine Blue Sapphire 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 21.84 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









0.50 Carat Genuine Blue Sapphire 14K White Gold Ring
0.50 Carat Genuine Blue Sapphire 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 21.84 MM |
Select Size
From $387.10
Original: $1,106.00
-65%0.50 Carat Genuine Blue Sapphire 14K White Gold Ringā
$1,106.00
$387.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.86 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 21.84 MM |























