š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.48 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.03 |
| Height: | 4.00 MM |
| Length: | 8.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 6.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






0.48 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring
0.48 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.03 |
| Height: | 4.00 MM |
| Length: | 8.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 6.00 MM |
Select Size
From $1,123.85
Original: $3,211.00
-65%0.48 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ringā
$3,211.00
$1,123.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | E-F |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.03 |
| Height: | 4.00 MM |
| Length: | 8.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 6.00 MM |























