🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.48 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.06 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 7.87 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











0.48 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
0.48 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.06 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 7.87 MM |
Select Size
From $261.45
Original: $747.00
-65%0.48 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring—
$747.00
$261.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.06 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.78 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.42 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.48 ctw |
| Width: | 7.87 MM |























