🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.46 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring (F-G Color, SI Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.46 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.74 |
| Height: | 2.50 MM |
| Length: | 9.50 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 128 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 0.90 mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 128 |
| Total Stone Wt: | 0.46 ctw |
| Width: | 22.50 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













0.46 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring (F-G Color, SI Clarity)
0.46 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring (F-G Color, SI Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.46 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.74 |
| Height: | 2.50 MM |
| Length: | 9.50 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 128 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 0.90 mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 128 |
| Total Stone Wt: | 0.46 ctw |
| Width: | 22.50 MM |
$848.40
Original: $2,424.00
-65%0.46 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Ring (F-G Color, SI Clarity)—
$2,424.00
$848.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.46 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.74 |
| Height: | 2.50 MM |
| Length: | 9.50 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 128 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 0.90 mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 128 |
| Total Stone Wt: | 0.46 ctw |
| Width: | 22.50 MM |























