🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.33 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring (F-G Color, VVS-VS Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.00 MM |
| Length: | 5.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.33 ctw |
| Width: | 7.50 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














0.33 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring (F-G Color, VVS-VS Clarity)
0.33 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring (F-G Color, VVS-VS Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.00 MM |
| Length: | 5.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.33 ctw |
| Width: | 7.50 MM |
$753.90
Original: $2,154.00
-65%0.33 Carat Genuine White Diamond 18K White Gold Ring (F-G Color, VVS-VS Clarity)—
$2,154.00
$753.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VVS-VS |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.27 |
| Height: | 3.00 MM |
| Length: | 5.00 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Emerald Cut |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 0.33 ctw |
| Width: | 7.50 MM |























