š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.31 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.34 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.31 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







0.31 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
0.31 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.34 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.31 ctw |
| Width: | 11.68 MM |
$1,123.00
0.31 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$1,123.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.34 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 26 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 27 |
| Total Stone Wt: | 0.31 ctw |
| Width: | 11.68 MM |























