🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.27 Carat Genuine Yellow Diamond 14K Yellow Gold Ring (SI1-SI2)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 1.78 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Yellow Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.60-1.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.27 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














0.27 Carat Genuine Yellow Diamond 14K Yellow Gold Ring (SI1-SI2)
0.27 Carat Genuine Yellow Diamond 14K Yellow Gold Ring (SI1-SI2)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 1.78 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Yellow Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.60-1.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.27 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Select Size
From $289.10
Original: $826.00
-65%0.27 Carat Genuine Yellow Diamond 14K Yellow Gold Ring (SI1-SI2)—
$826.00
$289.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.73 |
| Height: | 1.78 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Yellow Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.60-1.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.27 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























