š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.25 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.75 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 31 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









0.25 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Cushion Gemstone
0.25 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.75 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 31 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
$358.40
Original: $1,024.00
-65%0.25 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Cushion Gemstoneā
$1,024.00
$358.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.75 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 31 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























