š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.22 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 0.22 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










0.22 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Oval Gemstone
0.22 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 0.22 ctw |
| Width: | 10.41 MM |
$261.45
Original: $747.00
-65%0.22 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 9x7mm Oval Gemstoneā
$747.00
$261.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.22 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.34 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.07 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 0.22 ctw |
| Width: | 10.41 MM |























