š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.20 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Ring - holds 8x6mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.24 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 15.49 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 0.20 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











0.20 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Ring - holds 8x6mm Oval Gemstone
0.20 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Ring - holds 8x6mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.24 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 15.49 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 0.20 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Select Size
From $359.45
Original: $1,027.00
-65%0.20 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Ring - holds 8x6mm Oval Gemstoneā
$1,027.00
$359.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.20 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.24 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 15.49 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 0.20 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























