š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.18 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 8x6mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.42 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.18 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









0.18 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 8x6mm Oval Gemstone
0.18 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 8x6mm Oval Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.42 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.18 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
$255.85
Original: $731.00
-65%0.18 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Pendant - holds 8x6mm Oval Gemstoneā
$731.00
$255.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.42 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 19.05 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 0.18 ctw |
| Width: | 9.65 MM |























