š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.17 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.17 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.93 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 28.45 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.17 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












0.17 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
0.17 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.17 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.93 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 28.45 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.17 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
$75.60
Original: $216.00
-65%0.17 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendantā
$216.00
$75.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.17 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.93 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 28.45 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Mom Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.17 ctw |
| Width: | 13.72 MM |























