š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.14 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Earrings - holds 7x5mm Oval Gemstones
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 18.03 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










0.14 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Earrings - holds 7x5mm Oval Gemstones
0.14 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Earrings - holds 7x5mm Oval Gemstones
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 18.03 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
$272.30
Original: $778.00
-65%0.14 Carat Genuine White Diamond 14K Yellow Gold Semi Mount Earrings - holds 7x5mm Oval Gemstonesā
$778.00
$272.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.67 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 18.03 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 10 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 5.08 MM |























