š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.14 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8.00mm Round Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.61 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









0.14 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8.00mm Round Gemstone
0.14 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8.00mm Round Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.61 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
$279.30
Original: $798.00
-65%0.14 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8.00mm Round Gemstoneā
$798.00
$279.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.61 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 19.56 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.14 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























