š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
0.09 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8x8mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.08 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 23.37 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 12 |
| Total Stone Wt: | 0.09 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






0.09 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8x8mm Cushion Gemstone
0.09 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8x8mm Cushion Gemstone
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.08 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 23.37 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 12 |
| Total Stone Wt: | 0.09 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
$313.60
Original: $896.00
-65%0.09 Carat Genuine White Diamond 14K White Gold Semi Mount Pendant - holds 8x8mm Cushion Gemstoneā
$896.00
$313.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.09 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.08 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 23.37 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 12 |
| Total Stone Wt: | 0.09 ctw |
| Width: | 12.95 MM |























